Sankcja kredytu darmowego - orzeczenia sądowe dają nadzieję na odzyskanie pieniędzy

Plaga niekompetencji i nieprawidłowości w sektorze bankowym doprowadziła do tego, że coraz więcej konsumentów walczy o odzyskanie swoich pieniędzy. O ile bank prawdopodobnie nie zwróci Ci dobrowolnie zainwestowanych w kredyt środków, tak na drodze sądowej Twoje szanse mogą znacząco wzrosnąć. Dlatego bezsprzecznie powinna zainteresować Cię darmowa sankcja kredytu. W tym artykule poznasz niektóre orzeczenia sądowe i konsekwencje dla konsumentów.

Orzeczenia sądowe dają nadzieję na odzyskanie pieniędzy

Zastanawiasz się, jakie orzeczenia sądowe padają na salach rozpraw w związku z sankcją kredytu darmowego, i jakie masz szanse na odzyskanie pieniędzy? Ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z darmową sankcją kredytu, koniecznie rzuć okiem na nasze pozostałe wpisy, które znajdziesz na blogu SKD.

 

Masz to jak w banku… a może jednak nie?

Sankcja kredytu darmowego to proces, dzięki któremu kredytobiorca wprowadzony w błąd, może skorzystać z darmowego kredytu (zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim – Art. 29. Ust. 1). Warto pamiętać, że termin na skorzystanie z kredytu darmowego wynosi rok od dnia wykonania umowy. Interpretacja „dnia wykonania umowy” jest przedmiotem ostrej dyskusji i nie jest jednoznaczna, dlatego już teraz zachęcamy Cię do skorzystania z naszego formularza, dzięki któremu bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową.

Banki coraz częściej udzielają kredytów online, z których można skorzystać już za pomocą kilku kliknięć. Wizja błyskawicznie spełnionych marzeń kusi, natomiast konsekwencje potrafią być bardzo dotkliwe dla portfela kredytobiorcy. Należy pamiętać, że takie oferty mogą być obarczone ryzykiem, wadliwych zapisów, które nie zabezpieczają interesów Konsumenta.

W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do sporów sądowych dotyczących kredytów konsumenckich. Takie praktyki mogą prowadzić do konsekwencji prawnych zarówno w stosunku do firm udzielających kredytów, jak i konsumentów korzystających z tych ofert.

 

Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Jednym z najczęstszych zarzutów wobec instytucji finansowych udzielających kredytów jest naruszenie przepisów dotyczących informacji podawanych w umowach kredytowych. Zgodnie z prawem, konsument powinien być w pełni poinformowany o warunkach kredytu, w tym o ewentualnych kosztach związanych z jego spłatą. Nieuczciwe praktyki polegające na ukrywaniu pewnych opłat czy manipulowaniu zapisami w umowach mogą prowadzić do uznania kredytu za niezgodny z prawem, i tu właśnie do gry wchodzi sankcja kredytu darmowego.

 

Sankcja kredytu darmowego – co na to sądy?

Instytucje finansowe mogą być ukarane grzywnami lub innymi sankcjami za naruszenie przepisów dotyczących udzielania kredytów.

Dla wszystkich korzystających z kredytów konsumenckich, orzeczenia sądowe mogą mieć istotne konsekwencje. W przypadku uznania kredytu za niezgodny z prawem, konsument ma prawo do odstąpienia od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto, może żądać zwrotu wszystkich poniesionych opłat, w tym odsetek czy prowizji.

Warto zatem zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami oferty kredytu oraz sprawdzić, czy instytucja finansowa przestrzega przepisów dotyczących udzielania kredytów. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach konsumenckich, który udzieli niezbędne porady.

 

Orzeczenia sądowe dają nadzieję na odzyskanie pieniędzy – przykłady

Żeby nie być gołosłownym, przedstawiamy kilka przykładów orzeczeń sądowych wraz z konsekwencjami, jakie spotkały instytucje finansowe.

  • Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z dnia 5 maja 2021 r

    Sygn. akt : I NSKP 7/21

    Teza:

    „Istnieje konieczność podawania w umowie o kredyt konsumencki (a na etapie przedkontraktowym – w formularzu) stopy procentowej zadłużenia przeterminowanego poprzez wskazanie konkretnej wysokości (wartości procentowej), a nie poprzez wskazywanie punktu odniesienia dla obliczenia tego oprocentowania”.

    Sąd Najwyższy zakwestionował w tym wyroku powszechną praktykę stosowaną dotychczas przez Banki polegającą na tym, że w umowach kredytowych z konsumentami podawano informację dotyczącą oprocentowania zadłużenia przeterminowanego odwołując się do określonej stopy oprocentowania (w przypadku tego wyroku do stopy oprocentowania lombardowego). Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że jest to nieprawidłowe gdyż powinno się podać Konsumentowi konkretną wysokość oprocentowania zadłużenia przeterminowanego czyli np. zamiast wskazać, że to oprocentowanie będzie naliczane w wysokości odsetek maksymalnych określonych w art. 359 § 2(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeksu cywilnego, tj. czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego to powinno być wskazane, że na chwilę zawarcia umowy o kredyt konsumencki wysokość oprocentowania zadłużenia przeterminowanego wynosi konkretny procent w skali roku.

  •  
  • Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 14 marca 2023 r.

    Sygn. Akt II Ca 98/23

    Teza:

    „Doliczenie składki ubezpieczeniowej do całkowitej kwoty kredytu zamiast do całkowitego kosztu kredytu skutkuje obniżeniem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, którą zgodnie z art. 5 pkt 12 u.k.k. stanowi całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Oferta kredytodawcy stosującego taki zabieg może wydawać się bardziej korzystna”.

    W powyższym przypadku Bank w nieprawidłowy sposób wskazał całkowitą kwotę kredytu w umowie o kredyt konsumencki gdyż do ww. kwoty doliczył składkę ubezpieczeniową.

  •  
  • Wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu – I Wydział Cywilny z dnia 11 stycznia 2023 r.

    Sygn. akt I Ca 478/22

    Teza:

    „Podsumowując, całkowita kwota kredytu jest to nic innego jak kwota udzielonego przez kredytodawcę kapitału, którą konsument otrzymuje do swobodnej dyspozycji. Wynagrodzenie prowizyjne, a więc koszt kredytu, mimo tego że zostaje przez kredytodawcę skredytowany w dalszym ciągu jest kosztem. Zatem pobieranie przez kredytobiorcę odsetek od skredytowanej prowizji jest niezgodne z prawem. Ponadto, kredytodawca ma obowiązek udzielenia konsumentowi rzetelnej informacji o wysokości kwoty, jaką będzie mógł dysponować po zwarciu umowy”.

    Z powyższego przypadku płynie jeden znaczący wniosek – warto sprawdzać, jak naliczana jest kwota oprocentowania od całkowitej kwoty kredytu.

    A jeśli szukasz szczegółowych informacji w zakresie innych orzeczeń, jakie były wydane przez polskie sądy przejdź na stronę Saos.org.

 

Sankcja kredytu darmowego – podsumowanie

Wniosek? Sankcja kredytu darmowego = pozytywne orzeczenia sądowe i konsekwencje dla konsumentów. Powyższe przykłady pokazują, że sądy coraz częściej podejmują decyzje mające na celu ochronę konsumentów w przypadku wadliwych zapisów w umowach kredytowych oraz pożyczkowych firm udzielających kredytów konsumenckich.

Ważne jest, aby konsument zawsze dokładnie analizował warunki oferty kredytowej i w razie wątpliwości skonsultował się z prawnikiem, który pomoże ocenić legalność umowy i ewentualnie podejmie działania prawne w przypadku naruszenia przepisów. Korzystając ze strony SKD.pl bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę, dzięki czemu dowiesz się, czy masz realną szansę odzyskać swoje pieniądze.